Ekologiczna Holandia, czyli co robi ten kraj, aby być bardziej eko?
Daleka jestem od oceniania kto jest “bardziej eko”. Moim zdaniem odrobinę źle to brzmi. Każde starania mają sens. Nawet te najmniejsze. To nie są wyścigi. Cel wszyscy mamy taki sam – uratować planetę, a raczej uratować życie ludzi na planecie. Bo ziemia bez nas spokojnie sobie poradzi. Miną setki tysięcy lat i życie się odrodzi. Zregeneruje się królestwo roślin i zwierząt. Kwestia ludzi, którzy zawładnęli planetę jest znacznie inna. W dalszej części artykułu poznasz kilka ciekawostek i sam zdecydujesz, czy można powiedzieć, że Holandia jest ekologiczna.
Komunikacja rowerowa
Jaka jest pierwsza rzecz, jaka najbardziej kojarzy Ci się z Holandią? Ser? A może rower? Holendrzy uwielbiają jazdę na rowerze. Będąc w tym kraju jest to widoczne gołym okiem. Zarówno na ulicy, jak i obserwując specjalne parkingi dla rowerów. W 2019 roku rowerów w Holandii było 22.900.000, co oznacza, że jest ich więcej o kilka milionów niż mieszkańców (17,4 mln.). Ścieżki rowerowe są niemalże wszędzie. Rowerem można przejechać cały ten kraj jadąc po pięknej trasie. W miastach jest to bezpieczne, ponieważ wszędzie są wytyczone miejsca do jazdy, gdzie rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo. Według statystyk mieszkaniec Holandii posiadający rower rocznie odbywa 250-300 przejażdżek, co oznacza, że wsiada na niego 5-6 razy w tygodniu. Ten zwyczaj stanowczo warto jest przekuć na swoje życie i częściej z samochodu przesiąść się na rower.
Podatek drogowy
Mieszkańcy Holandii posiadający auto są zobowiązani do opłaty podatku drogowego ( Motorrijtuigenbelasting). Jego wysokość uzależniona jest od masy pojazdu, paliwa jakie wykorzystuje, miejsca, gdzie jest zarejestrowany posiadacz auta, oraz jego rodzaj (np. osobowy, lub użytkowy). Im cięży pojazd, tym wyższa opłata. Jeśli chodzi o paliwo wygląda to następująco Benzyna<LPG-G3<Diesel<LPG. Najtańsza jest benzyna co związane jest z emisją zanieczyszczeń. Z podatku zwolnione są pojazdy z silnikiem elektrycznym, lub silnikiem spalinowym napędzanym wodorem, oraz osoby, które w Holandii przebywają maksymalnie 2 tygodnie.
Strefy ekologiczne “milieuzone”
Mielieuzone, czyli strefy niskiej emisji. Są to specjalnie wytyczone miejsca najczęściej w dużych miastach, gdzie dozwolony jest wjazd jedynie dla samochodów spełniających warunki dotyczące emisji spalin. Początkowy zakaz dotyczył tylko samochodów ciężarowych, ale obecnie są to również samochody osobowe. Pierwsze strefy zostały wytyczone w 2007 roku w Utrechcie i Eindhoven, obecnie istnieją w wielu innych miastach. Mają za zadanie ograniczyć zanieczyszczenia powietrza ze spalin samochodów. Kontrola poruszających się aut odbywa się za pomocą specjalnych kamer, które spisują numery rejestracyjne.
Piwo z deszczówki
Cały wpis temu przeznaczony znajdziesz tutaj: link
Odnawialne źródła energii
Będąc w Holandii nie sposób jest nie zwrócić uwagi na odnawialne źródła energii. Panele słonecznie umieszczane na budynkach są bardzo częstym widokiem. Znajdziemy również farmy fotowoltaiczne, jak i oczywiście farmy wiatrowe. Ich ilość z roku na roku na rok rośnie, choć póki co energetyka tego kraju opiera się głównie na węglu i gazu. W 2019 roku energia pochodząca z turbin wiatrowych pokryła zapotrzebowanie na energię w 12%.
Segregacja śmieci
Holendrzy umieją w segregację… Ale myślę, że to dzięki władzy, która na ich to wymusza. W domach mieszkalnych śmieci są segregowane i odbierane w wyznaczonych dniach. Ale oprócz tego obok marketów są specjalne kontenery do segregacji, gdzie również można je wyrzucić. Pojemnik na szkło dodatkowo podzielony jest na szkło brązowe, białe i zielone. A w sklepach są specjalne automaty, gdzie dzięki oddaniu np. Plastikowej butelki dostajemy realny zwrot pieniędzy.
Ekologiczny pogrzeb, a ekologiczna Holandia
Holandia jest to niewielki kraj, ale bardzo rozwinięty. W ostatnich latach obserwowany jest tu kryzys mieszkaniowy. Miejsca brakuje również na… pochówek. Tradycyjne cmentarze zajmują bardzo dużo miejsca, a trumny często wręcz zanieczyszczają środowisko. Holendrzy odpowiadają na ten problem: co raz popularniejsze stają się ekopogrzeby, czyli bez trumny, w trumnie wykonanej z ekologicznych materiałów, kremacja, oraz resomacja (czyli kremacja wodna). W Holandii znajdziemy również cmentarze, które kompletnie nie przypominają tradycyjnych cmentarzy. Są to parki, w których prochy zmarłych ludzi rozsypywane są prosto na ziemię. Nie ma żadnych nagrobków, są tylko drzewa, krzewy i kwiaty. Takie miejsca nazywane są natuurbegraafplaats.
Ekologiczna Holandia? Pewnie, że tak. Jest to bardzo świadomy ekologicznie kraj. Od dziecka wpajane są wartości szanowania przyrody i dbania o dobra wspólne. Holendrzy dbają o naturę. Chociaż na pewno często takie zachowania podyktowane są korzyściami ekonomicznymi oferowanymi przez władze państwa. I nie ma w tym nic złego. A wręcz przeciwnie. To świetnie, że władza umie wpływać na proekologiczne zachowanie swoich mieszkańców, dzięki czemu Holendrzy szukają co raz to nowszych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska.