Czy istnieją rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze?

Być może znasz już rośliny, które oczyszczają powietrze. Ale równie prawdopodobne jest, że widziałeś już je niejednokrotnie, ale nigdy nikt nie powiedział CI jaką pełnią one funkcję w biurze oprócz dekoracji. Dziś mam nadzieję, że wspólnie nadrobimy temat. Wraz z narastającą epidemią koronawirusa, coraz większą uwagę zwracamy na nasze zdrowie. Widzę jak internetowe sklepy ze zdrową żywnością bombardowana są nowymi zamówieniami. Być może jest to spowodowane tym, że siedząc w domu mamy więcej czasu na edukację. Czytamy artykuły, oglądamy filmy dokumentalne, albo po prostu nareszcie uświadomiliśmy sobie jak ważne jest nasze zdrowie. Jak napisał Jak Kochanowski:
„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.”
Epidemia pokazuje nam co tak naprawdę w życiu jest ważne. Ludzie zakochani są w cyferkach, a tymczasem okazuję się, że to zdrowie jest najważniejsze. Bez niego zupełnie nic nie zrobimy. Sposób odżywiania, aktywność fizyczna, długość snu, zdrowie psychiczne, ale w tym wszystkim ważne jest również to jakim powietrzem oddychamy. We współczesnym świecie jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach jest ogromnym problemem. Według raportu NFZ w Polsce rocznie z powodu złej jakości powietrza umiera 45 tysięcy osób. A w Europie aż 400 tysięcy…
Co możemy zrobić, aby zmienić ten stan?
W przypadku smogu bardzo ważne są działania dużych przedsiębiorstw, oraz odgórne rozporządzenia i ustawy. Jednak sami również możemy przyczynić się do jego zmniejszenia. Korzystajmy z transportu publicznego. Zawsze kiedy mamy wybór między rowerem, a samochodem wybierzmy to pierwsze. Wszędzie tam gdzie możemy pójść pieszo, idźmy pieszo (to również jest dobre dla naszego zdrowia). W piecu nie palmy śmieci! To nie jest śmietnik! Nauczmy się ekonomicznej jazdy samochodem, dzięki temu zużyjemy mniej paliwa, ale również wpłynie to na wolniejszą eksploatację części. No i sadźmy różne rośliny w przydomowych ogródkach. Drzewa, krzewy i ogólnie wszystkie rośliny są świetnym oczyszczaczem powietrza. Dlatego warto jest również mieć je w swoim mieszkaniu. Istnieje kilka roślin doniczkowych, które mają szczególne działanie oczyszczające powietrze. To właśnie one powinny stać w każdym domu!
Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze:

SKRZYDŁOKWIAT (spathiphyllum)
Jest to piękny kwiat, który może kwitnąć nawet cały rok. Posiada ciemnozielone liście i białe podłużne kwiaty. To, że stanowi on elegancką ozdobę wnętrz nie jest w tym przypadku najważniejsze. Skrzydłokwiat to roślina domowa która posiada zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Pochłania on zarodniki pleśni, oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania pięciu groźnych związków obecnych w naszych mieszkaniach. Należą do nich: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroetylen, tlenek węgla (czad). Są to substancje, które mogą uwalniać się z klejów, farb, paneli, czy mebli. Właśnie dlatego często spotyka się je w pomieszczeniach.
Skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje z otoczenia. Dodatkowo nawilża powietrze i przetwarza dwutlenek węgla w tlen. Zapewnia nam czyste, odpowiednio nawilżone powietrze, które w obecnych czasach jest na wagę złota.
Pielęgnacja:
Skrzydłokwiat nie wymaga od nas dużej uwagi, jest łatwy w uprawie , ale jak każdy ma swoje upodobania: zimą skrzydłokwiat powinien stać w możliwie najjaśniejszym miejscu, natomiast latem w półcienistym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Roślina ta lubi wilgotne powietrze, więc – warto ją spryskiwać lub wstawić doniczkę do podstawki z wodą. Latem należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu, a zimą można ograniczyć się do 1 razu.

ANTURIUM (anturium andreanum)
Jest to gatunek rośliny egzotycznej z rodziny obrazkowatych. Posiada charakterystyczne piękne czerwone kwiaty. Anturium ma zdolność do pochłaniania z powietrza formaldehydu, ksylenu i amoniaku.
Pielęgnacja:
Kwiat ten lubi ciepło i miejsca dobrze oświetlone, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Należy go dość często podlewać, ale nie zraszać od góry. Anturium kwitnie co jakiś czas, przez cały rok, kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni.

ALOES (aloe vera)
Aloes posiada bardzo charakterystyczne właściwości. Jest to jedna z nielicznych roślin, która produkuje nocą tlen, a pochłania dwutlenek węgla. Dodatkowo oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.
Pielęgnacja:
Aloes nie ma szczególnych wymagań, a do tego jest odporny na zaniedbania. Najbardziej możemy mu zaszkodzić nadmiernie go podlewając. Poza tym lubi on nasłonecznione miejsca, szczególnie zimą. Latem możemy go nawet trzymać na zewnątrz.

ZIELISTKA (chlorophytum comosum “lemon”)
Roślina ta ma piękne liście ciemnozielone brzegi i jasny środek. W dodatku bardzo łatwo się ją szczepi, ponieważ wytwarza pędy rozłogowe, które po ucięciu można szybko posadzić w innych doniczkach. Oczyszcza ona powietrze z formaldehydu i benzenu (substancji, które m. in znajdują się w dymie tytoniowym). Usuwa również z powietrza tlenek węgla (czad), oraz chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
Pielęgnacja:
Roślina idealna dla początkujących miłośników roślin. Jest ona bardzo odporna i potrafi się przystosować niemal do każdych warunków zarówno termicznych, jak i oświetleniowych.

ZANOKCICA (asplenium nidus)
Pochodzi z rodziny paproci. Oczyszcza ona powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych prze meble, farby, wykładziny czy tapety. Pochłania również promieniowanie emitowane przez telewizor i komputer. Dodatkowo liście paproci dzięki dużej powierzchni świetnie nawilżają powietrze. Ciekawostką jest to, że z jej korzeni produkowane są leki ziołowe.
Pielęgnacja:
Tak jak wszystkie paprocie zakoncica lubi miejsca półcieniste. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne będą powodowały u niej blaknięcie liści, a nawet oparzenia. Roślina ta lubi być zraszana i mieć stale wilgotną glebę w doniczce.

FIGOWIEC SPRĘŻYSTY (ficus elastica)
Fikus to ciekawa roślina doniczkowa, ponieważ w warunkach domowych bardzo szybko rośnie (60-100cm na rok). Kwiat ten ma zdolność do pochłaniania z powietrza formaldehydu, oraz jej pochodnych, które mogą znajdować się przykładowo w lakierach do paznokci, czy chemii gospodarczej. Dodatkowo redukuje on szkodliwe promieniowanie emitowane przez telewizor.
Pielęgnacja:
Kwiat ten nie lubi zbyt częstego podlewania, ale lubi być zraszany. Dlatego szczególnie warto dbać, o jego liście i często przemywać je świeżą wodą. Powinien on stać w dobrze oświetlonym miejscu. Ogólnie fikus nie jest wymagającą rośliną, dlatego często możemy go spotkać w miejscach publicznych, takich jak szkoły, banki, czy biurowce.

FIKUS BENJAMINA (ficus benjamina)
Naturalnie jest to duże drzewo występujące głównie w Azji Południowe, i Australii. Fikus benjamina to oficjalne drzewo miasta Bangkok w Tajlandii. Roślina ta dobrze nadaje się do biura, możemy ją postawić obok komputera, czy drukarki. Neutralizuje pary formaldehydu, ksylenu, amoniaku i toulenu.
Pielęgnacja:
Kwiat ten preferuje jasne i ciepłe miejsca. Nie lubi nadmiaru wody, ale lubi być zraszany. Dobrze znosi on cięcia i formowania.

SANSEWERIA, WĘŻOWNICA (Sansevieria)
Roślina bardzo dekoracyjna. Często zaleźć ja możemy w biurach, czy też szkołach. Wężownica zwana jest również „sypialnianą rośliną”. Nazwa wzięła się stąd, że roślina ta w nocy pochłania dwutlenek węgla, a produkuje tlen. Dodatkowo neutralizuje szkodliwe substancje z powietrza takiej jak benzen, ksylen, toulen, trójchloroetylen, czy formaldehyd.
Pielęgnacja:
Wężownica to kolejna roślina o bardzo małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Mimo, że kocha być w pełnym słońcu, to świetnie da sobie radę nawet tam, gdzie jest go mało, albo kiedy właściciel zapomina o podlewaniu. Najbardziej zaszkodzić jej może nadmiar wody.

BLUSZCZ POSPOLITY (hadera helix L.)
Kolejna roślina, którą często możemy spotkać w biurach. Oczyszcza ona powietrze z benzenu, ksylenu, formaldehydu i trójchloroetylenu.
Pielęgnacja:
Bluszcz dobrze czuje się w każdym pomieszczeniu. Zarówno w dobrze nasłonecznionym miejscu, jak i zacienionym. Dobrze znosi niską temperaturę i rzadkie podlewanie, dlatego świetnie nadaje się do miejsc publicznych i biur.

PAPROCIE
Dawniej były bardzo popularne, ale teraz troszkę o nich zapomnieliśmy. A to niedobrze, ponieważ naukowcy udowodnili, że pochłaniają one szkodliwe promieniowanie emitowane przez telewizory i komputery, oraz oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych prze meble, farby, wykładziny, czy detergenty. Również dzięki dużej powierzchni paprocie świetnie nawilżają powietrze.
Pielęgnacja:
Rośliny te najlepiej czują się w miejscach półcienistych. Wymagają regularnego podlewania.
Smog to również pyły zawieszone. A nie ma badań dowodzących na to, że rośliny wyżej wymienione je neutralizują, niestety… Ale rośliny w domu działają na nas również uspokajająco, dodatkowo oczyszczają powietrze z różnych szkodliwych toksyn i pochłaniają promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Dodatkowo na pewno działają antystresowo. Moim zdaniem lepszy rydz niż nic 😉
DRACENA WONNA (dracena fragrens „massangeana”)
W naturze draceny są to drzewa wysokopienne występujące w Afryce i Azji. Do uprawy w mieszkaniach przystosowanych zostało kilka jej gatunków. Dracena wonna tworzy pień na którego szczycie wyrastają pęki długich liści. Jest ona szczególnie polecana, ponieważ odfiltrowuje z powietrza takie substancje, jak tlenek węgla (czad). toluen, benzen, formaldehyd, czy trójchloroetylen.
Pielęgnacja:
Lubi ona jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Latem podlewamy ją 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą raz. Dracena wonna lubi być zraszana.
KLUZJA (clusea rosea princess)
Bardzo ozdobna roślina, która posiada duże błyszczące, zielone liście. Jedna taka kluzja potrafi oczyścić nawet do 30 metrów kwadratowych.
Pielęgnacja:
Kluzja, zwana też okrętnicą lubi być w miejscach oświetlonych, jedna nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Warto ją również zraszać.
PALMA AREKA (areca dyspis)
Palma ta zwana jest również bambusową. Jej wygląda nadaje wnętrzu wręcz tropikalny charakter. Idealnie nadaje się zarówno do sypialni jak i do biura. Pochłania wiele toksycznych związków, oraz nawilża powietrze.
Pielęgnacja:
Palma ta lubi słońce, ale nie powinna być bezpośrednio na nie wystawiona. Powinna ona mieć wilgotne korzenie, preferuje częste podlewanie.

Skrzydłokwiat od blisko roku mieszka razem ze mną. To faktycznie łatwa w pielęgnacji roślina. Często kwitnie i jest zwyczajnie ładna.